News Events Matches Contacts Interface settings
Timezone
My time
London
Berlin
Kyiv
Moscow

StarLadder Major: draws and schedule for Closed Qualifier in Europe

The series of closed qualifiers for StarLadder Major 2019 is slowly approaching its finish line. This time, it will be the European division to enter the tournament, offering eight spots at Europe Minor Championship - Berlin 2019 as its main prize.

StarLadder Major 2019

The list of participants for the European qualifier is headlined by the invited teams: Fnatic, mousesports, North, CR4ZY, Windigo Gaming, OpTic Gaming, BIG, and Heroic. As the open qualifiers that were taking place from May 25 to June 4 found their winners, eight more lineups joined the competition: Tricked Esport, Sprout, GamerLegion, Team Ancient, Nordavind, NoChance, Virtus.pro, and Maknitude.

The list of participants for Europe Minor Championship: Closed Qualifier

Invited Teams Winners of Open Qualifiers
   
Fnatic Tricked Esport
mousesports Sprout
North GamerLegion
CR4ZY Team Ancient
Windigo Gaming Nordavind
OpTic Gaming NoChance
BIG Virtus.pro
Heroic Maknitude


The participants of the closed qualifier in Europe would go on to compete according to the format of Double Elimination BO3. Eight tickets to the LAN-finals of the European Minor are set to be given out to the top four teams in the upper and lower brackets, respectively.

Schedule of matches
CEST is stated

June 10:

  • • 12:00 — Heroic 2-0 Tricked Esport | Round 1 Upper Bracket
  • • 12:00 — CR4ZY 2-0 Nordavind | Round 1 Upper Bracket
  • • 15:00 — BIG 2-1 Sprout | Round 1 Upper Bracket
  • • 15:00 — Fnatic 2-0 Maknitude | Round 1 Upper Bracket
  • • 18:00 — mousesports 2-0 Virtus.pro | Round 1 Upper Bracket
  • • 18:00 — OpTic Gaming 2-0 GamerLegion | Round 1 Upper Bracket
  • • 21:00 — Windigo Gaming 0-2 Team Ancient | Round 1 Upper Bracket
  • • 21:00 — North 2-0 NoChance | Round 1 Upper Bracket


June 11:

  • • 12:00 — Tricked Esport 2-1 Nordavind | Round 1 Lower Bracket
  • • 12:30 — Sprout 2-0 Maknitude | Round 1 Lower Bracket
  • • 15:00 — GamerLegion 0-2 Virtus.pro | Round 1 Lower Bracket
  • • 15:00 — Windigo Gaming 1-2 NoChance | Round 1 Lower Bracket
  • • 18:00 — Heroic 1-2 CR4ZY | Round 2 Upper Bracket
  • • 18:00 — BIG 0-2 Fnatic | Round 2 Upper Bracket
  • • 21:00 — OpTic Gaming 1-2 mousesports | Round 2 Upper Bracket
  • • 21:00 — Team Ancient 0-2 North | Round 2 Upper Bracket


June 12:

  • • 12:00 — NoChance 2-1 Heroic | Round 2 Lower Bracket
  • • 15:00 — Virtus.pro 0-2 BIG | Round 2 Lower Bracket
  • • 18:00 — Sprout 2-1 OpTic Gaming | Round 2 Lower Bracket
  • • 21:00 — Tricked Esport 0-2 Team Ancient | Round 2 Lower Bracket


You can follow the results of the qualifiers for StarLadder Major 2019 on our website and social media, Facebook and Twitter.

StarLadder Major 2019 Official Rulebook and Regulations

Repost
Send