News Events Matches Contacts Interface settings
Timezone
My time
London
Berlin
Kyiv
Moscow

StarLadder Major: draws and schedule for Closed Qualifier in CIS

The closed qualifier for CIS Minor Championship - Berlin 2019 will be running from 8 to 10 June. Upon its conclusion, eight names of the LAN-finalists would be defined, finalizing the list of teams who will fight for two spots at StarLadder Major 2019.

StarLadder Major

Sixteen lineups have joined the competition to perform in the last stage of the CIS Minor’s qualifier. One half of them has been determined via direct invitations, while the other part consists of the teams who have advanced through the series of open qualifiers.

The list of participants for CIS Minor Championship: Closed Qualifier

Invited Teams Winners of Open Qualifiers
   
forZe pro100
Team Spirit Unique
Nemiga Gaming NOTBAD
Winstrike Team Warthox
Gambit Youngsters Dracarys
Vega Squadron Se7en
DreamEaters Extremum
Syman Gaming NONAME


The qualifier’s participants are set to compete according to the rules of Double Elimination BO3. The first four tickets to the tournament in Berlin are dedicated to the winners of the upper bracket, and the rest is for the ones who would prevail in the lower bracket.

Schedule of matches
CEST is stated

June 8:

  • • 11:00 — Team Spirit 2-1 Extremum | Round 1 Upper Bracket
  • • 11:00 — Vega Squadron 2-0 NOTBAD | Round 1 Upper Bracket
  • • 14:00 — Gambit Youngsters 2-0 Warthox | Round 1 Upper Bracket
  • • 14:00 — Nemiga Gaming 2-0 Dracarys | Round 1 Upper Bracket
  • • 17:00 — Syman Gaming 2-1 pro100 | Round 1 Upper Bracket
  • • 17:00 — Winstrike Team 2-0 Se7en | Round 1 Upper Bracket
  • • 20:00 — DreamEaters 0-2 Unique | Round 1 Upper Bracket
  • • 20:00 — forZe 2-0 NONAME | Round 1 Upper Bracket


June 9:

  • • 11:00 — Extremum 0-2 NOTBAD | Round 1 Lower Bracket
  • • 11:00 — Warthox 2-1 Dracarys | Round 1 Lower Bracket
  • • 14:00 — pro100 0-2 Se7en | Round 1 Lower Bracket
  • • 14:00 — DreamEaters 2-0 NONAME | Round 1 Lower Bracket
  • • 17:00 — Team Spirit 2-0 Vega Squadron | Round 2 Upper Bracket
  • • 17:00 — Gambit Youngsters 0-2 Nemiga Gaming | Round 2 Upper Bracket
  • • 20:00 — Syman Gaming 2-1 Winstrike Team | Round 2 Upper Bracket
  • • 20:00 — Unique 0-2 forZe | Round 2 Upper Bracket


June 10:

  • • 11:00 — Vega Squadron 0-2 DreamEaters | Round 2 Lower Bracket
  • • 14:00 — Gambit Youngsters 2-1 Se7en | Round 2 Lower Bracket
  • • 17:00 — Winstrike Team 1-2 Warthox | Round 2 Lower Bracket
  • • 20:00 — Unique 2-0 NOTBAD | Round 2 Lower Bracket


Read also: Results of Open Qualifiers for StarLadder Major 2019

Subscribe to StarLadder CS:GO on Facebook and Twitter to stay in touch with further announcements on live broadcasts and results of matches in the qualifier for CIS Minor Championship!

StarLadder Major 2019 Official Rulebook and Regulations

Repost
Send