News Events Matches Contacts Interface settings
Timezone
My time
PST Time
Moscow Time
CET Time
London Time

Official broadcast shedule to 1st day WESG Grand Final presented by Alipay

Today, January 12, WESG presented by Alipay will begin. 4-day Grand Final championsip will be broadcasted to 5 official channels: 4 of them for WESG eSports disciplines and one is for main stage.

Main Stage

Channel: twitch.tv/wesg_main

Schedule:

  • 11:00 – Opening ceremony
  • 12:00 – CS:GO. Selfless Gaming   VS   TYLOO  (USA  vs  China)
  • 14:00 – StarCraft II. Stephano   VS   iGXY  (Tunis  vs  China)
  • 14:45 - Singing show
  • 15:00 – StarCraft II. Nerchio   VS   maru  (Poland  vs  South Korea)
  • 16:30 – Dota 2. Cloud 9   VS   Team Romania  (Denmark  vs   Romania)
  • 18:30 – Hearthstone. Orange   VS   Perna  (Sweden  vs  Brazil)
  • 19:15 – Singing show
  • 20:00 – CS:GO. K23   VS   VG.CyberZEN  (Kazakhstan  vs  China)

 

Dota 2

Channel: twitch.tv/dotastarladder_en

  • 12:30 - T.O.T   VS   Horde  (China  vs  Sweden)
  • 13:30 - AbuShamaleh   VS   Team One  (Jordan  vs  Ecuador)
  • 18:30 - Infamous Gaming   VS   TNC Pro Team  (Peru  vs  Philippines)
  • 20:30 - Bravado Gaming VS MVP Revolution  (South Africa  vs  Kyrgystan)

 

CS:GO

Channel: twitch.tv/starladder_cs_en

  • 13:30 - Team Russia   VS   Virtus.pro  (Russia  vs  Poland)
  • 16:30 - Space Soldiers  VS Team Kinguin  (Turkey  vs  Poland)
  • 18:30 - Team Russia  VS  Team One  (Russia  vs  Brazil)

 

StarCraft II

Channel: twitch.tv/starladder_sc2_en

  • 12:30 - maru  VS  MarineLorD  (South Korea  vs  France)
  • 13:30 - Nerchio   VS   Harstem  (Poland  vs  The Netherlands)
  • 16:30 - Stephano   VS   DeMusliM  (Tunis  vs  United Kingdom)
  • 18:00 - Rex   VS   Beastyqt  (Chinese Taipei  vs  Serbia)
  • 18:45 - Drager   VS   Erik  (South Africa  vs  Brazil)
  • 19:30 - Namshar   VS   iGXY  (Sweden  vs  China)
  • 20:15 - Harstem   VS   maru  (The Netherlands vs South Korea)
  • 21:00 - DeMusliM   VS   iGXY  (United Kingdom  vs  China)

 

Hearthstone

Channel: twitch.tv/starladder_hs_en

  • 12:00 - pnc   VS   Impact  (Argentina  vs  Canada)
  • 13:00 - Losefield   VS   Lord  (Chinese Hong Kong  vs  Egypt)
  • 14:00 - pnc   VS   Orange  (Argentina  vs  Sweden)
  • 15:00 - Losefield   VS   Staz  (Chinese Hong Kong  vs  Philippines )
  • 16:00 - Impact   VS   neirea  (Canada  vs  Ukraine)
  • 17:00 - Losefield   VS   Mikka  (Chinese Hong Kong  vs  Thailand)
  • 19:00 - Orange VS Perna  (Argentina vs Brazil)
  • 20:30 - Losefield  VS  Talion (Chinese Hong Kong vs Canada)
  • 21:15 - Gilgamesh   VS   neirea  (Malaysia  vs  Ukraine)
  • 22:00 - Staz   VS   Talion  (Philippines   vs  Canada)
Repost
Send