News Events Matches Contacts Interface settings
Timezone
My time
PST Time
Moscow Time
CET Time
London Time

Hearthstone schedule at WESG Grand Final presented by Alipay

We’re glad to present you all details of the tournament system and the schedule of WESG Grand Final presented by Alipay in discipline Hearthstone. The championship will kick off on January 12 from the group stage. The best players in their groups will advance to the tournament’s quarter-finals, while the 2nd and 3rd places will go ahead to the 1/8 finals, which will be held on January 14th. The final clash and a third-place-decider match will take place on January 15th.  

The full schedule of matches in discipline of Hearthstone at WESG Grand Final presented by Alipay (GMT+8 Time Zone):

12 January

11:30

  • • pnc   VS   Impact  (Argentina  vs  Canada)
  • • neirea   VS   Perna  (Ukraine  vs  Brazil)
  • • Talion   VS   Mikka  (Canada  vs  Thailand)

 

12:30

  • • Losefield   VS   Lord  (Chinese Hong Kong  vs  Egypt)
  • • Staz   VS   Mikka  (Philippines   vs  Thailand)
  • • Gilgamesh   VS   Perna  (Malaysia  vs  Brazil)

 

13:30

  • • pnc   VS   Orange  (Argentina  vs  Sweden)
  • • Impact   VS   Perna  (Canada  vs  Brazil)
  • • Korvus   VS   Talion  (Russia  vs  Canada)

 

14:30

  • • Losefield   VS   Staz  (Chinese Hong Kong  vs  Philippines )
  • • Orange   VS   neirea  (Sweden  vs  Ukraine)
  • • Lord   VS   Korvus  (Egypt  vs  Russia)

 

15:30

  • • Impact   VS   neirea  (Canada  vs  Ukraine)
  • • Orange   VS   Gilgamesh  (Sweden  vs  Malaysia)
  • • Lord   VS   Mikka  (Egypt  vs  Thailand)

 

16:30

  • • Losefield   VS   Mikka  (Chinese Hong Kong  vs  Thailand)
  • • Lord   VS   Talion  (Egypt  vs  Canada)
  • • Impact   VS   Gilgamesh  (Canada  vs  Malaysia)

 

17:30

  • Orange   VS   Perna  (Sweden  vs  Brazil) - main stage
  • • Lord   VS   Talion  (Egypt  vs  Canada)
  • • Losefield   VS   Korvus  (Chinese Hong Kong vs Russia)

 

18:30

  • Losefield   VS   Talion  (Chinese Hong Kong  vs  Canada) - main stage
  • • pnc   VS   neirea  (Argentina  vs  Ukraine)
  • • Korvus   VS   Staz  (Russia  vs  Philippines)

 

19:30

  • • Gilgamesh   VS   neirea  (Malaysia  vs  Ukraine)
  • • Lord   VS   Staz  (Egypt  vs  Philippines )
  • • pnc   VS   Perna  (Argentina  vs  Brazil)

 

20:30

  • • Staz   VS   Talion  (Philippines   vs  Canada)
  • • Impact   VS   Orange  (Canada  vs  Sweden)
  • • Korvus   VS   Mikka  (Russia  vs  Thailand)

 

13 January

11:30

  • • Xixo   VS   lbdutchboy  (Germany  vs  The Netherlands)
  • • Lucius   VS   Shy  (Argentina  vs  Chinese Hong Kong)
  • • Bunnyhoppor   VS   Fluffy  (Germany  vs  Sweden)

 

12:30

  • • Th3Jok3r   VS   CLHuang  (South Africa  vs  China)
  • • lbdutchboy   VS   Lucius  (The Netherlands vs Argentina)            
  • • Bunnyhoppor   VS   sanver  (Germany  vs  Turkey)

 

13:30

  • • Xixo   VS   Shy  (Germany  vs  Chinese Hong Kong)
  • • ReneKuroi   VS   Lucius  (Japan  vs  Argentina)
  • • Kazediel   VS   Fluffy  (Spain  vs  Sweden)

 

14:30

  • • Th3Jok3r   VS   Fluffy  (South Africa  vs  Sweden)
  • • Nessteban   VS   Shy  (Peru  vs  Chinese Hong Kong)
  • • CLHuang   VS   sanver  (China  vs  Turkey)

 

15:30

  • • ReneKuroi   VS   Nessteban  (Japan  vs  Peru)
  • • lbdutchboy   VS   Shy  (The Netherlands vs Chinese Hong Kong)
  • • Kazediel   VS   sanver  (Spain  vs  Turkey)

 

16:30

  • • Bunnyhoppor   VS   CLHuang  (Germany  vs  China)        
  • • lbdutchboy   VS   ReneKuroi  (The Netherlands  vs  Japan)
  • • Th3Jok3r   VS   Kazediel  (South Africa  vs  Spain)

 

17:30

  • Xixo   VS   Lucius  (Germany  vs  Argentina) - main stage
  • • lbdutchboy  VS  Nessteban  (The Netherlands  vs  Peru)
  • • Th3Jok3r  VS  Bunnyhoppor  (South Africa  vs  Germany)

 

18:30

  • CLHuang   VS   Fluffy  (China  vs  Sweden) - main stage
  • • Xixo   VS   ReneKuroi  (Germany  vs  Japan)
  • • Th3Jok3r   VS   sanver  (South Africa  vs  Turkey)

 

19:30

  • • ReneKuroi   VS   Shy  (Japan  vs  Chinese Hong Kong)
  • • Xixo   VS   Nessteban  (Germany  vs  Peru)
  • • Nessteban   VS   Lucius  (Peru  vs  Argentina)

 

20:30

  • • Bunnyhoppor   VS   Kazediel  (Germany  vs  Spain)
  • • sanver   VS   Fluffy  (Turkey  vs  Sweden)
  • • CLHuang   VS   Kazediel  (China  vs  Spain)

 

14 January

  • 11:30 - 1/8. 2 parallel competitions
  • 12:30 - 1/8. 2 parallel competitions
  • 14:00 - quarterfinal. 2 parallel competitions
  • 16:00 - quarterfinal. 2 parallel competitions - main stage
  • 18:00 - semifinals

 

15 января

  • 11:00 - 3rd place game
  • 14:00 - Grand Final

Detailed information about the championship may be discovered at the tournament’s page.

Repost
Send